Op. Dr. Çağdaş Orman

Doktorunuza Sorun

BBL (Brezilya Kalçası Estetiği)

Brezilya Kalçası Estetiği nedir?

Brazilian Butt Lift (BBL), diğer adıyla Brezilya Kalçası Estetiği, vücudun bir veya daha fazla bölgesinden liposuction kullanarak yağ alındıktan sonra, bu yağın kalçalara enjekte edilerek boyutunun artırıldığı ve şeklinin düzeltildiği cerrahi bir işlemdir. Ameliyat sırasında, cerrah öncelikle karın, uyluklar, kalçalar ve sırt gibi vücudun farklı bölgelerinden yağ almak için liposuction yapar. Yağ daha sonra saflığını bozan maddelerden ve gereksiz sıvılardan kurtulmak için arındırılır ve işleme tabi tutulur, ardından küçük, stratejik olarak konumlandırılan bir dizi kesi yoluyla kalçalara enjekte edilir. Yağ tabakalar halinde enjekte edilerek doğal ve kalkık bir görünüm oluşturulur.

BBL, daha dolgun, yuvarlak bir popo şekli ve genel olarak daha konturlu bir görünüm sağladığından dolayı popüler bir işlemdir. Sonuçları her ne kadar uzun süreli olsa da, işlemin başarısı, sağlıklı bir yaşam stiline düzenli egzersiz ve uygun beslenme ile eşlik etmeye bağlıdır. Diğer her işlemde de olduğu gibi BBL, riskler ve olası komplikasyonlar barındırır, bu nedenle işlemden önce yetkin ve deneyimli bir cerraha danışmak önemlidir.

Kimler Brezilya Kalçası Estetiği için uygundur?

Brezilya Kalçası Estetiği herkes için uygun değildir. Bu işlem için ideal adaylar genellikle aşağıdaki niteliklere sahip olan sağlıklı yetişkinlerdir:

1. Sabit bir vücut ağırlığına sahip ve ideal vücut ağırlığına yakın

2. Yağ transferi için alınabilecek yeterli miktarda fazla yağa sahip

3. Ameliyatın sonucu için gerçekçi beklentilere sahip

4. Kalça bölgesinde iyi bir cilt esnekliğine sahip

5. Sigara kullanmıyor veya işlemden önce ve sonra sigarayı bırakmaya niyetli

6. Cerrah tarafından ameliyat sonrasında verilen talimatlara uymaya niyetli

Ancak işlem için uygun olmadığınızı belirleyen bazı durumlar vardır, bunlar:

1. Hamile olmak veya emzirmek

2. Kan pıhtılaşması veya kalp hastalıkları geçirmiş olmak

3. Bozuk bir bağışıklık sistemine sahip olmak

4. Cilt veya yara iyileşme sorunları geçirmiş olmak

5. Daha önce kalça ameliyatı geçirmiş olmak

Benim için BBL mi yoksa implantlı BBL mi daha uygun?

Brezilya Kalçası Estetiğinizin liposuction ile mi yoksa implant ile mi yapılacağı, bireysel ihtiyaçlarınıza ve hedeflerinize, anatomik yapınıza ve genel sağlık durumunuza bağlıdır.

Daha sık tercih edilen liposuction ile BBL vücudun diğer bölgelerinden liposuction ile yağ alınarak kalçalara enjekte edildiği bir işlemdir ve alınan yağ hastanın kendi vücudundan olduğundan daha doğal bir görünüm ve his sağlar. Ayrıca karın, bel, kalça ve uyluk gibi diğer bölgelerdeki fazla yağlar alınarak vücut konturları iyileştirilir. Ancak bu işlemde yağ transferi için vücudun diğer bölgelerinden alınabilecek yeterli miktarda yağa ihtiyaç vardır.

Öte yandan, implant ile BBL işleminde silikon implantlar kalçalara yerleştirilerek boyutu artırılır ve şekli düzeltilir. Bu işlem, yağ transferi için yeterli vücut yağı olmayanlar veya kalçalarının görünümünde daha belirgin bir değişiklik isteyenler için uygun olabilir. Ancak bu işlemde implant kayması, enfeksiyon kapma veya implant yırtılması gibi komplikasyon olma riski daha fazladır.

Op. Dr. Çağdaş Orman
Doktorunuza Sorun
Formu doldurun merak ettikleriniz ile ilgili sizi bilgilendirelim.