Op. Dr. Çağdaş Orman

Doktorunuza Sorun

Boyun Estetiği

Yüzün estetik görünümünü tamamlayan en önemli bölge boyun bölgesidir. Gıdı olarak bilinen çene altı bölgesi kilo alındığı zaman yağların biriktiği ana bölgelerden biridir. Gıdı bölgesinde meydana gelen yağlanmayla çene ile boyun arasında olması gereken çatı ortadan kalkar. Fazla yağlanmanın olduğu durumlardaysa çene ve boyun birleşmiş gibi görünür.

Gıdı bölgesinde biriken yağlar bazı durumlarda kilo verilerek yok edilebilir. Fakat yaşlanmaya bağlı olarak boyun kaslarının elastikiyetini kaybetmesiyle zamanla gevşeme, buruşma ve sarkma meydana gelir. Oluşan bu sarkmaların giderilmesi konusunda boyun estetiğine ihtiyaç duyulur. Boyun estetiği operasyonlarında çeşitli tedavi kullanılır.

Boyun estetiğinde kullanılan yöntemler

Liposuction tedavisi sadece gıdıda bir miktar yağlanma varsa ve henüz buruşma ve sarkma oluşmamışsa uygulanabilir. Fakat gıdı bölgesinde yağlanmayla birlikte kaslarda gevşeme de meydana geldiyse gıdı toparlama işlemi uygulanır. Bu işlemde çenenin altından yaklaşık olarak 2 cm boyunda bir kesi açılarak buradan da çene altı dokularına geçilir.

Oluşan fazla yağlar operasyonla çıkarılır. Boyun bölgesi ve çene altı bölgesindeki gevşeyen kaslar ise birbirine yaklaştırılır. Bu işlem esnasında herhangi bir iz kalmaması için dikişler görünmeyecek biçimde saklanır. Boyun estetiği operasyonları gıdı bölgesinde oluşan buruşma ve sarkmaları ortadan kaldırmak için yapılan estetik operasyonlardır. Bu işlemde oluşan deri fazlalıkları operasyonla çıkarılarak deri gergin hale getirilir.

Cilt kesileri kulak memesinin arkasına kadar açılır ve boyun derisi ile çene altına kadar olan alan kaldırılarak kulak kenarına doğru gerdirilir. Deride fazla olan bölümler kesilerek çıkarılır ve gerdirilmiş olarak kenarları birbirine dikilerek ameliyat tamamlanır. Bunun haricinde boyun gerdirme operasyonu askı adı verilen aparatlarla da gerdirilebilir. Bu işlemle birlikte liposuction gibi ilave teknikler de uygulanabilir. Ameliyatlarda kullanılan tekniğe göre operasyon genel veya lokal anestezi altında yapılabilir ve yaklaşık 1-2 saat sürebilir.

İyileşme süresi ne kadar?

Boyun estetiği ameliyatı sonrasında çene altında bulunan dokuların sıkılaşmasını sağlamak düşüncesi ile  7 gün yüze elastik bir bandaj sarılır veya yüze elastik bir maske takılır. Ameliyat sonrası oluşan hafif ağrılar ağrı kesicilerle giderilebilir. Hastanın boyun bölgesi 10 gün sonra normale döner.

Op. Dr. Çağdaş Orman
Doktorunuza Sorun
Formu doldurun merak ettikleriniz ile ilgili sizi bilgilendirelim.