Op. Dr. Çağdaş Orman

Doktorunuza Sorun

Alın ve Kaş Estetiği

Alın ve kaşlar, yüz ifadesi açısından yüzdeki en önemli kısımlardır. Gözler ve alın yalnız başına kişinin mutlu, üzüntülü, endişeli, kızgın olup olmadığını gösterir. Yüzdeki başka hiçbir bölüm bu derece sessiz bir iletişimi sağlayamaz. İnsanlar yaşlandıkça, stres veya mimiklere bağlı kaş ve alınları sarkar, alın çizgileri ve kırışıklıkları meydana gelir.

Yer çekiminin etkisi ile yıllar boyu mimik kaslarının çok fazla kasılması üst yüz bölümü olarak adlandırdığımız kaş ve alın bölgelerinde bir takım deformasyonlara sebep olur. Bu durumda kişide neşesiz, yorgun bir ifadenin ve yaşlı bir görünümün oluşmasına sebep olur. Bu görünümün ortadan kalkması alın ve kaş estetiği ile mümkün olmaktadır. Operasyon sonrası kişi daha yumuşak kaslara ve daha genç bir görünüm kazanır.

Alın germe operasyonunun beklentileri

Alın çizgilerinin yok edilmesi

Kaşlarda oluşan sarkmaların ve göz kapağı torbalarının giderilmesi

Kaş arasında oluşan çizgilerin yok edilmesi


Alın ve kaş estetiği operasyon teknikleri

Alın ve kaş estetiği operasyonu alın germe ve endoskopik alın germe operasyonu olarak ikiye ayrılır.

Klasik alın germe ameliyatı; her iki şakak arasına yapılan saçlı deri içinde kalan bir kesiyle alın derisi kaldırılır. Bu operasyon hastane ortamında hastaya genel anestezi verilerek yapılır. Kulak hizasından kulak arkasına doğru bir kesi açılır ve kafa etrafından diğer tarafa kadar kesi açılır. Bu işlemden sonra kaşın yeri belirlendikten sonra fazla derinin alınması gerekiyorsa alınır ve dikiş atılır. Kanama direnlerle kontrol altına alınır.

Geçmişten günümüze gelen teknik bu yöndedir. Alın germe işlemi sırasında muhakkak kaşlara da müdahale edilir. Bazen yalnız kaş kaldırmak için de ameliyat yapılabilir. Kaş kaldırma operasyonu ile modern be yeni bir görünüme kavuşabilirsiniz. Endoskopik alın germe operasyonu ise 10 yıldır plastik cerrahideki en büyük gelişmelerden biridir. Bu operasyonun en büyük avantajı uzun kesiler yerine küçük kesiler atılmasıdır. Bu sayede hem daha az iz bırakır ve daha da çabuk iyileşme gösterir. Genel anestezi verilerek yapılan bu işlem yaklaşık 1,5 saat sürer.

Alın ve kaş estetiği operasyonu tekrarlanır mı?

Alın ve kaş estetiği operasyonu botoks gibi belirli aralıklarla tekrara ihtiyaç duymaz.

Op. Dr. Çağdaş Orman
Doktorunuza Sorun
Formu doldurun merak ettikleriniz ile ilgili sizi bilgilendirelim.